Mobil Cihazların Hazırlanması

Mobil cihazların eduroam güvenlik standartlarında yazılım ve ayarlarla donatılması oldukça karmaşık ve daha önemlisi kimlik doğrulama yapan kuruma göre farklılık göstermesinden dolayı eduroam.org sitesinde eduroam üyesi kuruluşlara ve çeşitli mobil cihaz marka/modeline göre önceden hazırlanmış kurulum paketleri vardır.

Bilkent Üniversitesi’ne özgü kurulum paketleri için:

Mobil cihazınızın web tarayıcısıyla https://cat.eduroam.org adresine gidiniz,

“download your eduroam installer” butonunu tıklayınız,

Ülke listesi içinde Türkiye’yi seçiniz,

arama kutusu içine “Bilkent” yazınız. “Ihsan Dogramaci Bilkent University” bulunduğunda bunun üzerini tıklayınız.

Kullandığınız mobil cihaza göre bir paket önerilecektir. Tüm paketleri görmek çin “All platforms” linkini tıklayınız.

 

 Android kullanıcılarının dikkatine: 

Kuruluma başlamadan önce cihazınıza GÉANT Association tarafından geliştirilmiş “eduroam CAT” uygulamasını Google Play’den indirip kurmanız gerekmektedir.  Google Play Store’da eduroam logolu pek çok uygulama bulunmaktadır. Bunlar arasından GÉANT Association tarafından geliştirilmiş olanını indirip kurmaya özen gösteriniz.

Markalara göre oldukça uzun bir işletim sistemi sürüm listesi göreceksiniz. Mobil cihazınız için uygun olan hangisi ise onun yanındaki “i” butonunu tıklayıp ilgili paketin nasıl yükleneceğini öğrenebilirsiniz.

Kurulumu denemek için, eduroam kablosuz yayını olan bir yere gidip  eduroam etiketli kablosuz ağa bağlanınız.

Kullanıcı adınız ve parolanız sorulduğunda nnnn@bilkent.edu.tr formatındaki kullanıcı adınızı ve STARS/BAIS  parolanızı giriniz. Artık eduroam yayını olan heryerde eduroam etiketli WiFi ağlarına bağlanabilirsiniz. Bu işlemleri tüm mobil cihazlarınız için ayrı ayrı tekrarlamalısınız.