Kullanım

Mobil cihaz(lar)ınız Bilkent eduroam ağına bağlanacak şekilde bir kez ayarlandıktan sonra artık bir değişiklik yapmaya gerek kalmaksızın tüm eduroam WiFi ağlarına bağlanabilir. Tek yapmanız gereken “eduroam” isimli kablosuz ağı bulup mobil cihazınızda bu ağı seçmek ve eduroam kullanıcı adınızla parolanızı girmek olacaktır.

Eğer önceden ayarları yapılmamış bir cihazı Bilkent dışında kullanmanız gerekirse Bilkent’e özgü ayarları yapmanız gerekecektir. Ancak bu işi yapabilmekl için çalışan bir ağ bağlantısına sahip olmanız gerekecektir. Biraz yumurta-tavuk sorusuna benziyor…

eduroam üyesi bir kurumu ziyaret ederken eduroam ağına bağlandığınızda cihazınız o kurumun bilgisayar ağının bir parçası olur. eduroam bağlantıları VPN bağlantısı değildir. eduroam sadece bir kimlik doğrulama mekanizmasıdır. Bağlantı bir kez sağlandıktan sonra ev sahibi kurumun ağ kullanım kuralları/ilkeleri geçerlidir. Örneğin; o kurumun güvenlik duvarının izin verdiği ölçüde trafik oluşturabilirsiniz.

eduroam, kullanıcıların parola güvenliğini karşılıklı güvenlik sertifikaları alışverişi üzerine kurulu iletişim protokolleri ile sağlar. Bu güvenlik sertifikalarının yıllarla ölçülen sınırlı geçerlilik süreleri vardır. Bu sertifikalardan birinin süresinin dolması ya da bir nedenle değişmesi durumunda bağlantı sağlanamayacaktıır. Böyle bir durumda eduroam kurulumunun baştan yapılması gerekir. Seyahate çıkmadan önce Bilkent içinde deneme yapılması bu nedenle de önemlidir.

eduroam kullanabilmek için bir eduroam kullanıcı adı ve bu hesapla ilintili bir parolanız olması gerekir. Her Bilkent öğrencisinin ve personelinin ön tanımlı bir eduroam kullanıcı adı vardır. Herhangi bir yere başvurup eduroam hesabı açılmasını istemek gerekmez. Bilkent Üniversitesi mensuplarının eduroam kullanıcı isimleri

nnnnn@bilkent.edu.tr

formatındadır. Buradaki “nnnnn” öğrenci numarası veya personel sicil numarasıdır. Bu hesapla ilintili parola ise kullanıcının STARS/BAIS sistemlerine girerken kullandığı paroladır.

Mezuniyet ya da işten ayrılma gibi nedenlerle Bilkent bağı kesilen kullanıcıların eduroam hesapları da otomatik olarak kapanır.