eduroam Nedir?

eduroam, Education Roaming (Eğitim Gezintisi) kelimelerinin kısaltmasıdır. RADIUS tabanlı altyapı üzerinden 802.1x güvenlik standartlarını kullanarak, eduroam üyesi kurumların kullanıcılarının diğer eğitim kurumlarında da sorunsuzca kablosuz ağ kullanımını amaçlamaktadır.

eduroam üyesi kurumların kullanıcıları, kendi kurumlarında ağa bağlanmak için kullandıkları kullanıcı adı parola ikilileri ile, eduroam üyesi olan başka bir kurumda ağa bağlanabilirler. Örneğin, bir Bilkent Üniversitesi öğrencisi, misafir ya da değişim öğrencisi olarak bulunduğu bir Hollanda üniversitesinde, o kurumun “eduroam” isimli kablosuz ağına Bilkent üniversitesindeki öğrenci numarasından ve Bilkent STARS sistemindeki parolasından oluşan ikili ile bağlanabilir. Örnek Hollanda üniversitesinin eduroam sunucuları Bilkent Üniversitesi’nin eduroam sunucularına güvenli bir tünel açarak kullanıcı adı ve parolanın Bilkent’e ulaşmasını sağlar. Eğer verilen kullanıcı adı ve parola Bilkent’te geçerli ise örnek Hollanda üniversitesinin sunucusu bu öğrencinin kendi ağlarına bağlanmasına izin verir.


Nasıl çalışır?
eduroam kullanabilmek, yani eduroam etiketli kablosuz ağlara bağlanabilmek için mobil cihazlarda eduroam’un gerektirdiği bazı yazılımların kurulması ya da bu yazılımların işletim sisteminin parçası olduğu durumlarda bazı özel ayarların yapılması gerekmektedir.